Coroczna wiosenna wycieczka tym razem wypadła w Śremie pod hasłem: „Co wiecie lub nie wiecie o Śremie”. 5 kwietnia 2025 spotkaliśmy się w 34 osobowej grupie w Muzeum Śremskim, po którym oprowadziła nas niezwykle ciekawie opowiadając pasjonatka, Pani Ewa Nowak. Poznaliśmy historię muzeum i Śremu. Zobaczyliśmy nowocześnie zaaranżowane sale poświęcone tematycznie: Józefowi Wybickiemu, wieloletniemu śremskiemu artyście Jerzemu Jurdze, zbiorom Feliksa Sałacińskiego, lokacjom i historii miasta oraz innym ciekawym zagadnieniom takim, jak: stroje i gwara śremska oraz bieżącej działalności muzeum.
W przerwie można było skorzystać z poczęstunku i obejrzeć sezonową wystawę w atelier muzeum.
Drugim punktem wycieczki był spacer po Śremie, o którym opowiadał Pan Zdzisław Żeleźny. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od małego kościółka tzw. Klasztorku i jego krypt, znajdującego się obecnie na terenie Ośrodka Opiekuńczo - Leczniczego.
Następnie powędrowaliśmy Promenadą nad Wartą zatrzymując się przy znajdujących się tam intersujących obiektach: pomniku wspomnianego Jerzego Jurgi, ławeczkach Heliodora Święcickiego i ks. P. Wawrzyniaka oraz punkcie z widokiem na stary most.
Po przejściu nowym mostem im. Daniela Kęszyckiego - Powstańca Wielkopolskiego, znaleźliśmy się na prawobrzeżnej części Śremu. I tutaj czekało na nas wiele ciekawych miejsc, o których opowiadał nam prowadzący Zdzisław Żeleźny: kościół św. Ducha, Pumpenplac z latarnią i dziewczynką z zapałkami, rynek - Pl. 20 października z jego pomnikami, tablicami i pamiątkowymi, otaczającymi go ciekawymi kamieniczkami. Dalej przeszliśmy ul. Ks. Wawrzyniaka do Fary, oglądając po drodze Bank Ludowy i obiekty dawnego więzienia. W kościele pod wezwaniem NMP Wniebowziętej usłyszeliśmy wiele szczegółów o jego historii i znajdujących się zabytkach. Stąd przeszliśmy ulicą Poznańską do Parku im. Powstańców Wlkp. zatrzymując się przy gmachu Liceum Ogólnokształcącego. Tutaj głos zabrał nasz członek, a kiedyś dyrektor LO, Feliks Królikowski. Dowiedzieliśmy się o znaczących absolwentach szkoły oraz o wybranych zagadnieniach z historii szkoły.
Tuż za LO zajrzeliśmy do kościoła Franciszkanów z niezwykłą barokową amboną w formie łodzi.
Wchodząc do Parku minęliśmy krzyż powstańczy i głaz z tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego, którego imię park przez krótki czas nosił.
Przy pomniku Powstańców Wlkp., „Doboszu”, zakończyliśmy spacer po Śremie i jego zabytkach oraz pożegnaliśmy się z naszym przewodnikiem p. Zdzisławem Żeleźnym.
Kolejną atrakcją wycieczki była biesiada w gospodarstwie agroturystycznym "Podkowa Nadziei" w Wyrzece, gdzie czekał na nas obiad i dyskusje.
Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał upominki zapraszające do ponownego, głębszego zwiedzenia Śremu i okolic oraz informujące o działalności Fundacji Zakłady Kórnickie z okazji ich 100 rocznicy powstania. Otrzymaliśmy je od organizacji: Unii Gospodarczej Regionu Śremskiego - Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości / punkt informacji turystycznej, Starostwa Powiatowego w Śremie, Urzędu Miejskiego w Śremie i Fundacji Zakłady Kórnickie.
Tegoroczna wycieczka do Gołuchowa odbyła się w sobotę, 6 kwietnia. Zwiedziliśmy: Zamek, Muzeum Leśnictwa, park z mauzoleum Izabeli Czartoryskiej oraz pozostałe zabudowania, zagrodę żubrów. Program wycieczki był bogaty i ciekawy, z mnóstwem informacji od przewodników i z przerwą na smaczny obiad.
Dzień zakończyliśmy w restauracji „Zamkowa - Gołuchów”. Podczas biesiady Prezes Jurek Świgoń odczytał zawiadomienie o terminie ślubu Ani i Radka, które wpłynęło na jego ręce z przeznaczeniem dla całego klubu.
Po obiedzie chętni odwiedzili największy w Wielkopolsce głaz narzutowy czyli Skałę św. Kingi (lub św. Jadwigi).
Rok 2023 ogłoszono między innymi rokiem Wisławy Szymborskiej i Jadwigi Zamoyskiej. Postanowiliśmy zatem, że celem wiosennej wycieczki będzie Kórnik. Pomimo deszczowej aury, 37 osób zameldowało się rankiem na rogatkach Kórnika tzw. Błoniach. Stąd, przez słynną kładkę przypominającą miniaturę warszawskiego mostu świętokrzyskiego, udaliśmy się kórnicką promenadą biegnącą wzdłuż jeziora do Prowentu - miejsca urodzin Wisławy Szymborskiej. Przy ławeczce W. Szymborskiej przypomnieliśmy sobie kilka faktów z życiorysu poetki.
Drugim punktem programu był kórnicki zamek oraz arboretum. Pomimo deszczu przemierzyliśmy alejki parku, w którym przyroda zaczyna budzić do życia magnolie. Słynny cypryśnik błotny, cisy, różaneczniki i wiele innych okazów przyciąga zwiedzających. Po zamku oprowadziła nas pani przewodnik. Przybliżyła postacie właścicieli zamku i ich zasługi. Usłyszeliśmy o Górkach, Działyńskich i Zamoyskich.
Z zamku udaliśmy się pod kórnickie „Ucho Igielne”, gdzie o historii lokalnych Żydów opowiedział współinicjator powstania lapidarium w miejscu byłej bożnicy. Przemierzając rynek zatrzymaliśmy się przy jego makiecie oraz przy ratuszu, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca Polaków zamordowanych przez nazistów.
Kolejnym celem był kościół i krypty pochowanych tu właścicieli kórnickich dóbr. Udało nam się zobaczyć kryptę Zamoyskich. W kilka godzin nie udało się zwiedzić wszystkich kórnickich atrakcji, ale na pewno rozbudzić ciekawość, aby wrócić tu ponownie i pogłębić wiedzę o regionie.
Dzień zakończyliśmy w restauracji „Przylądek Daglezja”. Wspólna biesiada, to nie tylko posiłek, ale też kilka wierszy W. Szymborskiej recytowane przez ochotników, gadżety z kórnickiego wydziału promocji oraz pierwsze wymiany wrażeń.
Po okresie pandemii, a według niektórych ustaleń - w fazie jej zaniku, w sobotę 9 kwietnia 2022 roku odbyło się spotkanie klubowiczów i sympatyków w Zaniemyślu, w obiekcie leśnictwa Łękno (wigwam). Ponad czterdziestoosobowa grupa członków i sympatyków WKPTG po porannej kawie / herbacie, z wyśmienitymi słodkościami, wyruszyła na spacer w dwóch wariantach:
Wariant I (leśny) pod dowództwem Ryszarda Świniarka - wokół jeziora "Jeziory Małe": aleja grabowa, grób Jouanne’a, kamienne kręgi, dęby, pałac w Łęknie, aleja grabowa, budząca się przyroda.
Wariant II (miejski) pod dowództwem Oli Jaskuły - zabytki Zaniemyśla: aleja grabowa, dworzec kolejki wąskotorowej, pomnik Powstańców Wlkp, grobowiec hr. E. Raczyńskiego, 2 kościoły, wyspa Edwarda, cmentarz ewangelicki.
Po około 2 godzinach spaceru ponownie spotkaliśmy się w wigwamie przy ognisku z grillowaniem szaszłyków i pieczeniem kiełbasek. Po długiej przerwie było o czym rozmawiać i snuć plany wycieczkowe. Została przybliżona sylwetka Ryszarda Berwińskiego, polskiego poety tworzącego w okresie romantyzmu, związanego z Wielkopolską. Urodził się on w Zaniemyślu 28 lutego 1819 roku. Po wspomnieniach z poprzednich spotkań, śpiewano piosenki turystyczne przy akompaniamencie gitarowym.
Po zakończeniu spotkania, pewna grupa mając niedosyt wrażeń wybrała się ponownie na szlak. Byli to uczestnicy, którzy wcześniej wybrali trasę miejską i poczuli niedosyt budzącej się wiosna przyrody. Postanowili jeszcze przemierzyć szlak leśny.
Pogoda okazała się łaskawa i pozwoliła na przyjemne spędzenie czasu.
W tym roku spotkanie odbyło się w Karpicku koło Wolsztyna w hotelu Leśna w dniach 6 - 7 kwietnia.
Ośrodek "Leśna" jest położony nad Jeziorem Wolsztyńskim, w urokliwym miejscu, szczególnie pięknym wiosną, gdy cała przyroda rodzi się do życia.
Podczas spotkania zwiedzaliśmy ciekawe miejsca w Wolsztynie włącznie pałacem hrabiego Stefana Mycielskiego, pracownią artysty rzeźbiarza Marcina Rożka oraz muzeum dra Roberta Kocha. Po Wolsztynie oprowadzała nas przewodniczka, która w interesujący sposób przedstawiała atrakcje Wolsztyna.
Zwiedziliśmy również zespół pocysterski w Obrze - klasztor i kościół św. Jakuba.
Niewątpliwa atrakcją było zwiedzanie słynnej parowozowni w Wolsztynie, gdzie oprowadzał nas przewodnik, były pracownik parowozowni.
Wieczorem odbyło się spotkanie integracyjne, podczas którego bawiliśmy się przy quizach związanych z historią i okolicami Wolsztyna w duchu "kolejarskim".
W spotkaniu wzięło udział 35 osób.
W tym roku w dniach 14 - 15 kwietnia spotkanie odbyło się w Mickiewiczowskim Centrum Turystycznym w Żerkowie.
Po przyjeździe i zakwaterowaniu w pokojach spotkaliśmy się w sali na II piętrze, gdzie omówione zostały szczegóły spotkania.
Następnie wyjechaliśmy na trasę samochodami. W Śmiełowie zwiedziliśmy pałac z przewodnikiem oraz park, ale już samodzielnie. Podczas przejazdu do Czeszewa mieliśmy atrakcję związaną z przeprawą promem w Pogorzelicy. W Czeczewie odwiedziliśmy Ośrodek Edukacji Leśnej, gdzie przekazano nam wiele interesujących informacji o gospodarowaniu lasem. W godzinach popołudniowych nastąpił powrót samochodami do Żerkowa na parking MCT. Kolejną atrakcją było zwiedzanie Żerkowa w podgrupach, z rozwiązywaniem questu „Żerków- miasto na wzgórzach”.
Na drugi dzień również wyjechaliśmy samochodami, zwiedzaliśmy kościół w Lgowie, kościół w Dębnie, kościół w Brzostkowie.
Podczas spotkania w Żerkowie oprócz punktów programowych wspólnie biesiadowaliśmy, prowadziliśmy ciekawe rozmowy, śpiewaliśmy i wspominaliśmy wspólne turystyczne wyprawy i planowaliśmy kolejne.
Spotkanie w Żerkowie zorganizowała Ola Jaskuła.
W spotkaniu wzięło udział 29 osób.
Spotkanie odbyło się w miejscowości GÓRZNA na trasie ZŁOTÓW -JASTROWIE, 1 - 2 kwietnia 2017 r. w gospodarstwie agroturystycznym „Ranczo” - ciekawy region KRAJNA.
Organizacja spotkania leżała po stronie koleżeństwa z Wągrowca, na czele ze Stefanem Strychalskim.
Podczas spotkania zwiedzano: SMOGULEC (siedziba HUTTEN-CZAPSKICH), skansen w OSIEKU, Sanktuarium w GÓRCE KLASZTORNEJ , ZAKRZEWO, BRZUCHOWĄ GÓRĘ - połączone z trasami pieszymi.
W imprezie uczestniczyło 37 osób.
Spotkanie odbyło się 2 - 3 kwietnia 2016 w Pokrzywnicy koło Wągrowca - ośrodek „STAJNIA” OSTROWO MŁYN, nad rzeką WEŁNĄ w pobliżu jeziora Łęgowskiego. Podczas spotkania zwiedzano Wągrowiec i okolice m.in. Gołańczy, wg propozycji kolegów z Wągrowca.
W imprezie uczestniczyło 36 osób.
11-12 kwietnia 2015 w miejscowości Nowy Dębiec nad jeziorem Wonieść , hotel NIEDŹWIEDŹ.
Zwiedzanie ciekawych miejsc na Ziemi Kościańskiej - Racot, Gryżyna, Kopaszewo, Lubiń, Choryń, Turew, Rąbiń, Cichowo – „Soplicowo”. Część miejscowości znana z pobytem Adama Mickiewicza w Wielkopolsce .
W imprezie uczestniczyło 28 osób .
W tym roku spotkanie odbyło się w Wągrowcu w dniach 05 - 06.04. Skorzystaliśmy z zaproszenia Kolegów z Oddziału PTTK w Wągrowcu, którzy przygotowali program imprezy - interesujący i pełen niespodzianek. Poznaliśmy wiele ciekawych zakątków Ziemi Wągrowieckiej: tych znanych, jak: Wągrowiec, Łekno, Tarnowo Pałuckie,
i tych leżących z dala od uczęszczanych szlaków, jak: Redgoszcz, Bracholin, Potulice.
Zauroczyła nas wspaniała przyroda rezerwatu "Dębina" - z dębem "Korfanty" - w wiosennej krasie, z mnóstwem zawilców, kokoryczek i przylaszczek.
Byliśmy też pełni uznania dla inicjatywy społecznych mieszkańców małych miejscowości, szczególnie Potulic i Redgoszczy.
Czas spędzony w Wągrowcu upłynął w radosnej, przyjacielskiej atmosferze. Przy pożegnaniu powiedzieliśmy sobie, że trzeba się spotkać ponownie na gościnnej Ziemi Wągrowieckiej.
W spotkaniu wzięło udział 46 osób.
Na poszukiwanie wiosny w tym roku udaliśmy się w okolice Miłosławia, w weekend 13-14 kwietnia 2013. Miejscem zbiórki był zameczek "Darz Bór" (Bażantarnia)- czyli gościniec w Bugaju, nieopodal Miłosławia. Spotkanie rozpoczęło się zwiedzaniem Miłosławia. Stąd rozpoczęliśmy wędrówkę do Winnej Góry, gdzie zwiedziliśmy pałac i kościół. W obu miejscach skutecznie poszukiwaliśmy śladów Henryka Dąbrowskiego. Powrót do Miłosławia prowadził przez okoliczne lasy, gdzie są jeszcze pozostałości po winnicach sprzed lat. Tutaj największą uwagę skupił pomnik Henryka Sienkiewicza i neoklasycystyczny pałac. Kilkugodzinne zwiedzanie uwieńczył wieczór spędzony przy przybliżaniu historii tego rejonu, piosenkach, konkursach, a nawet tańcach. Drugiego dnia w planach były:
Kołaczkowo z pałacem Władysława Reymonta
Nowa Wieś królewska z drewnianym kościołem
Biechowo, a w nim kościół z XVIII w i klasztor o. Paulinów.
W Biechowie zakończyliśmy spotkanie poczęstunkiem w murach klasztoru.
W spotkaniu wzięło udział 29 osób.
Szóste wiosenne spotkanie integracyjne klubu zaplanowano nieopodal Wielkopolskiego Parku Narodowego, w pałacu w Sapowicach, w dniach 31 marca do 01 kwietnia 2012. Na rozpoczęcie zaplanowano wycieczkę po okolicy, prowadzącą między innymi do byłego grobowca wieloletnich właścicieli pałacu - Tiemanów oraz wzdłuż jeziora Strykowskiego. Wiatr i dżdżysta pogoda nie zniechęciły do długiego spaceru. Wieczór, przy biesiadnym stole, minął przy licznych atrakcjach:
filmie Mirosława Wziątka z wyprawy po Tajlandii,
opowieści o historii pałacu aktualnego jej kierownika, pracownika Bibioteki Raczyńskich, Pana Świłło,
śpiewach przy akompaniamencie gitary Marka Królikowskiego,
zagadkach i prezentach głównego organizatora Czesi Witkowiak,
długich rozmowach.
W niedzielny ranek, po wspólnie przygotowanym przez uczestników śniadaniu, zwiedzono miejscowość. W programie znalazło się też zwiedzanie kościoła w Tomicach, o historii którego opowiedział proboszcz ks. Piotr Lidwin, oraz spacer do źródełka Żarnowiec. Późnym popołudniem pożegnano przepiękną sapowicką okolicę.
W spotkaniu wzięły udział 24 osoby.
Turystyczny sezon 2011 rozpoczęliśmy od wiosennego spotkania w Puszczy Zielonce (1-2 kwietnia 2011). Gościliśmy w gospodarstwie agroturystycznym "Ranczo w dolinie", usytuowanym w Parku Krajobrazowym Puszczy Zielonki, w Dąbrówce Kościelnej. Przybyła na spotkanie wyjątkowo duża grupa uczestników - 31 osób, w tym kilka osób przyjechało na rowerach.
Piątkowy wieczór spędziliśmy na wspólnym śpiewaniu, konkursach i rozmowach. O historii "rancza" opowiedziała jego właścicielka - gospodarz obiektu pani Hanna Sudoł. Jako, że spotkanie zaplanowane było pod hasłem "Zielono mi", więc zarówno piosenki, jak i konkursy podporządkowane były temu tematowi. Każdy uczestnik zobowiązany też był posiadać cos zielonego. Całość tematycznie dopełniały ciekawe zielone broszki w kształcie czterolistnych zielonych koniczynek.
Długi wieczór zakończył się późną nocą, a jednak rankiem wszyscy rześcy zjawili się gotowi do wymarszu na szlak. Spacer rozpoczął się od zwiedzenia Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia. W kościele o historii opowiedział ksiądz proboszcz, po czym udaliśmy się pod dęby i na szlak wiodący przez las, gdzie witały nas pierwsze oznaki wiosny. Czas szybko minął i popołudniem zakończyło się pierwsze wiosenne spotkanie klubu. Sympatyczne spotkanie, przygotowane z najdrobniejszymi szczegółami i pełne atrakcji, przygotowała Czesia Witkowiak.
Kolejny już raz sezon rozpoczęliśmy od spotkania wczesną wiosną (27-28 marca 2010) w ciekawym zakątku Wielkopolski. Tym razem za cel obraliśmy Objezierze, a tematem było hasło: nasz wieszcz Adam Mickiewicz też tu bywał. Gościliśmy w pałacu, w którym aktualnie, poza hotelem, mieści się zespół szkół.
Ciepły piątkowy wieczór poświęciliśmy na poznanie zespołu pałacowo-parkowego ze wspaniałym starodrzewem. Skorzystaliśmy z okazji obejrzenia Misterium Męki Pańskiej, jaką oferowała nam młodzież koła teatralnego tutejszej szkoły w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi. Później dyrektor szkoły, Roman Ostrowski, przedstawił nam dzieje pałacu i oprowadził po najciekawszych jego salach, zwracając szczególną uwagę na ród Turnów, ostatnich właścicieli posiadłości. Kolejnym punktem wieczoru były konkursy i śpiewy przy gitarze, przy akompaniamencie Marka Królikowskiego.
Sobotni ranek, niestety zgodnie z prognozą, przywitał nas chłodem i deszczem. Nie zniechęciło to zaprawionych w turystycznych eskapadach uczestników do realizacji planów, jakimi było zwiedzanie pobliskiego kościoła i wędrówka po okolicy. Trasę przygotował Lech Rugała. Spotkanie zakończyło się wczesnym sobotnim popołudniem. Gospodarzom obiektu podziękowała organizatorka imprezy- Czesława Witkowiak.
W spotkaniu wzięło udział 21 osób.
Zgodnie z hasłem "Góry są piękne, lecz daleko, a Zaniemyśl blisko i też piękny" klub rozpoczął sezon 2009 spotkaniem w Zaniemyślu. Grupa 21 amatorów wędrówek, nie tylko górskich, spotkała się w dniach 27-28 marca 2009 r. w ośrodku "Pod Orzechem" w Zaniemyślu.
Gościem wieczoru pierwszego dnia był Jerzy Skarbecki, dyrektor miejscowego Gminnego Ośrodka Kultury, który opowiedział o historii Zaniemyśla oraz imprezach organizowanych w Zaniemyślu. Gość przybył z gitarą i zaprezentował kilka piosenek o Zaniemyślu oraz włączył się do wspólnych śpiewów, w których akompaniowali jak zawsze: Marek Królikowski i Lech Rugała. Wieczór urozmaicono konkursami wiedzy o Zaniemyślu.
Sobotę rozpoczęto wizytą w Izbie Pamięci, gdzie pasjonat historii i badacz dziejów Zaniemyśla, a zawodowo nauczycielka historii, pani Anna Pelińska opowiedziała o znajdujących się tam eksponatach oraz o legendach i ciekawostkach Zaniemyśla. Następnie, spod pomnika Powstańców Wlkp. wyruszono na atrakcyjną przyrodniczo wycieczkę, która wiodła obok grobowca hr. E. Raczyńskiego, dookoła trzech jezior, zabytkową aleją grabową czyli szlakiem, na trasie którego znalazło się większość atrakcyjnych miejsc regionu.
Pierwsze w sezonie 2007 spotkanie członków klubu zaplanowano w uroczym zakątku Wielkopolski, jakim jest Zajączkowo. Ostatnie dni: 30 i 31 marca 2007 gościliśmy w gospodarstwie agroturystycznym "Stara Lodownia". Historię okolicy przybliżył, z pasją opowiadając legendy i losy kolejnych właścicieli tych dóbr, właściciel ośrodka Pan Tadeusz Winiaszewski. Wieczór miło upłynął wśród konkursów i piosenek.
Drugiego dnia odbyliśmy wycieczkę po okolicy. Malowniczymi ścieżkami zawędrowaliśmy do Nojewa z ciekawie prowadzonym Starym Młynem. Właściciele ugościli nas częstując kawą i herbatą. Dalej część trasy pokonaliśmy wzdłuż nieczynnym torów kolejowych, skąd spłoszyliśmy niechcący parę dzików. Ostatni odcinek kilkunastokilometrowego spaceru wiódł przez Psarskie z zabytkowym kościołem. Malowniczo położoną "Starą Lodownię" pożegnaliśmy późnym popołudniem.
W spotkaniu wzięło udział 17 osób.
Sezon 2006 członkowie klubu rozpoczęli na weekendowym spotkaniu integracyjnym 31.03 - 01.04.2006 w Puszczy Noteckiej pod hasłem "Turystyczny Prima-Aprilis, pół żartem, pół serio". Spotkanie przygotowane w gospodarstwie agroturystycznym "Żurawiniec" było okazją do wspominania i planowania wypraw górskich na bieżący sezon.
W programie spotkania było wiele ciekawych rozmów, wymiany doświadczeń, wspólnych śpiewów, zagadek i żartów primaaprilisowych. Wieczór spędzony przy dźwiękach gitary, śpiewach i konkursach krajoznawczych był bardzo udany.
W sobotę odbyła się wycieczka turystycznym szlakiem Puszczy Noteckiej.
W spotkaniu wzięły udział 23 osoby.