W części informacyjnej prezes J. Świgoń przestawił plany działalności Klubu na najbliższe miesiące oraz inne planowane imprezy turystyczne W drugiej części uczestnicy obejrzeli zdjęcia zrobione podczas wiosennego spotkania w Śremie.
W części spotkania przeznaczonej na informacje prezes J. Świgoń przestawił m.in. sprawozdanie z działalności Terenowego Referatu Weryfikacyjnego prowadzonego przez nasz klub. W 2024 roku zweryfikowano zrealizowane wycieczki i przyznano 84 odznaki lub normy. Podano też informacje o organizowanych zlotach i wycieczkach przez różne podmioty.
W drugiej części spotkania uczestnicy obejrzeli film poświęcony Babiogórskiemu Parkowi Narodowemu.
Wspomniano także o dwójce polskich himalaistów: Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego w związku z tym, że w dniu spotkania właśnie minęła 45 rocznica pierwszego zimowego zdobycia przez nich Mont Everestu.
W dniu 16 grudnia 2024 odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe WKPTG. W spotkaniu uczestniczyło 26 członków i sympatyków klubu.
Tradycyjnie spotkaliśmy się w Klubie Seniora "Złota Jesień" przy udekorowanym stole, który wprowadził wszystkich w świąteczny klimat.
Prezes Jerzy Świgoń przedstawił zarys planu działalności Klubu na rok 2025.
Po podzieleniu się opłatkiem wirtualnie przenieśliśmy się do Patagonii, o której opowiadał kol. Janusz Rochowski z KTG Grań.
Kolejne zebranie klubowe - 21 października 2024.
Na powakacyjnym spotkaniu prezes Jerzy Świgoń po powitaniu omówił bieżące informacje.
Mikołaj Majewski zrelacjonował pobyt na 55. Ogólnopolskim Zlocie Przodowników Turystyki Górskiej, który odbył się w schronisku PTTK “TRZY KORONY” w Sromowcach Niżnych w dniach 06 do 08 września.
Pobyt na 62. Ogólnopolskim Zlocie Sudeckich Przodowników Turystyki Górskiej, który odbył się w dniach 11 do 13 października w Domu Turysty "Pod Wieżycą" w Masywie Ślęży, omówił Roman Kwaśniewski.
Piotr Alankiewicz wręczył odznakę 25-lecia w PTTK kol. Markowi Królikowskiemu a Jerzy Majewski zaprezentował film z XLIX Zlotu Przodowników Turystyki Górskiej PTTK Ziemi Wielkopolskiej, który odbył się w dniach 25.05 do 02.06 w Deštné v Orlických horách (Desztne w Górach Orlickich) - hotel ALBA.
Było to kolejne, ale już ostatnie przedwakacyjne zebranie członków i sympatyków WKPTG. Podczas spotkania przedstawione zostały przede wszystkim informacje o planowanych imprezach i relacje z imprez ostatnich.
Prezes Jerzy Świgoń przedstawił zaproszenia na 2 jesienne zloty: Ogólnopolski Zlot PTG w Pieninach oraz Zlot Sudeckich PTG w Masywie Ślęży.
Z zainteresowaniem wysłuchano prezentacji i relacji z kliku ostatnich imprez:
- 22 Zlotu Wielkopolskiego Porozumienia Klubów Górskich w Rogoźnie,
- 43 Ogólnopolskiego Zlotu Klubów Górskich w Olsztynku,
- Sympozjum Sudeckiego w Dusznikach Zdroju,
- 49 Zlotu WKPTG w Górach Orlickich.
Następne spotkanie odbędzie się już jesienią. Będzie okazją do powakacyjnych wspomnień i wymiany wrażeń.
W XXII Zlocie Wielkopolskiego Porozumienia Klubów Górskich w Rogoźnie, którego organizatorem był Klub Turystyki Górskiej "Szarotka" przy PTTK Wągrowiec uczestniczyła liczna grupa członków WKPTG ZM.
20 kwietnia zawarli związek małżeński Anna Graj i Radosław Matysek.
Kolejne zebranie klubowe odbyło się tradycyjnie w środę, 17 kwietnia 2024. Podczas zebrania prezes przedstawił bieżące komunikaty, w tym informacje o nadchodzących imprezach górskich. W programie spotkania były również inne informacje bieżące. Na koniec spotkania zaprezentowana została filmowa impresja wspomnieniowa z wycieczki wiosennej do Gołuchowa.
Pierwsze w 2024 roku spotkanie klubowe odbyło się 28 lutego. W spotkaniu uczestniczyło wielu członków i sympatyków Klubu, którzy tuż przed przedwiośniem dyskutowali o planach na najbliższy sezon. Motywem wiodącym spotkania był film ilustrujący życie i dokonania Władysława Zamoyskiego. W filmie w interesujący i poznawczy sposób przedstawiono działalność Zamoyskiego na rzecz odzyskania dla Polski terenów tatrzańskich.
Podczas zebrania prezes Klubu omówił bieżące komunikaty dotyczące najbliższych imprez turystycznych klubowych oraz ogólnopolskich. Przedstawił również informacje o działaniach Terenowego Referatu Weryfikacyjnego za 2024 rok. Uczestnicy gremialnie zgłaszali swój udział w wiosennym spotkaniu w Goluchowie oraz w 49 Zlocie w Górach Orlickich.
Przebieg spotkania jest zilustrowany na zdjęciach.
Na kolejne zebranie zapraszamy zainteresowanych w środku wiosny, 17 kwietnia.
Grudniowe spotkanie, w świątecznej atmosferze i wystroju, było ostatnim w tym roku spotkaniem WKPTG. Prezes Jerzy Świgoń zrelacjonował działania klubu z ostatniego okresu i przedstawił kilka ofert na rok 2024, w tym zloty i sympozja. Zainteresowani członkowie otrzymali nowe koszulki klubowe.
W drugiej części spotkania przełamano się opłatkami i składano życzenia.
W trzeciej części Adam Werschler przedstawił zdjęcia z letniej wyprawy z żoną Lilianą do Tanzanii i Kenii, w tym zdobycia Kilimandżaro.
Przebieg spotkania jest zilustrowany na zdjęciach.
Na kolejne zebranie zapraszamy zainteresowanych już w przyszłym roku, 28 lutego.
Po letniej przerwie na spotkanie klubowe przybyła duża grupa członków, sympatyków i innych zainteresowanych. Prezes Jerzy Świgoń przedstawił informacje bieżące. Kilku członków przekazało informacje z pobytu na ogólnopolskich imprezach: Mikołaj Majewski i Piotr Alankiewicz. Zebranie było okazją do uregulowania składek oraz zamówienia nowych koszulek klubowych, (zamówienia z podaniem rozmiaru można jeszcze składać do końca października do Aleksandry Jaskuły). W części szkoleniowej Jerzy Majewski zaprezentował ciekawie zmontowany film z tegorocznego zlotu w Bruntalu.
W dniu 11 września 2023 r. Liliana Werschler - sympatyk Klubu wraz z mężem Adamem - członkiem Klubu weszli na najwyższy wierzchołek Kilimandżaro (Uhuru Peak - 5895 m.n.p.m.).
W ten sposób do zdobytego w 2016 roku dachu Afryki Północnej - Dżabal Toubkal w Atlasie (4167 m n.p.m.), dołączyli dach całego czarnego kontynentu.
Na szczyt Kilimandżaro dotarli szlakiem Marangu. Jest to jedyna droga umożliwiająca noclegi w drewnianych chatkach, co jest wygodne, ale równocześnie oferująca przejście najbardziej stromego odcinka po bardzo sypkim podłożu, co wymaga zwiększonego wysiłku i koordynacji ruchów.
W dniu 21 czerwca 2023 roku odbyło się trzecie spotkanie WKPTG. Podobnie, jak poprzednio spotkaliśmy się w Klubie Seniora "Złota Jesień" na os. Powstań Narodowych 31. Zebranie jak zwykle prowadził prezes Jerzy Świgoń.
Na kwietniowym spotkaniu omówiono przebieg XLVIII Zlotu PTG, które odbyło się w Sudetach Wschodnich, w czeskiej miejscowości Bruntal. Prezes Jerzy Świgoń przedstawił aktualne informacje związane z działalnością Klubu oraz poinformował o kalendarium nadchodzących imprez turystycznych w Polsce.
W drugiej części uczestnicy spotkania obejrzeli film z XV Wiosennego Spotkania Turystycznego, które odbyło się pod hasłem: "Kórnickie osobliwości".
W dniach 17-18 czerwca delegacja WKPTG pod przewodnictwem wiceprezesa Mikołaja Majewskiego wzięła udział w XXI Zlocie Wielkopolskiego Porozumienia Klubów Górskich w Ślesinie. Organizatorem zlotu był Klub Turystyki Górskiej Harnaś.
W dniu 19 kwietnia 2023 roku odbyło się drugie spotkanie WKPTG. Podobnie, jak poprzednio spotkaliśmy się w Klubie Seniora "Złota Jesień" na os. Powstań Narodowych 31. Zebranie jak zwykle prowadził prezes Jerzy Świgoń.
Na kwietniowym spotkaniu omówiono przebieg XV Wiosennego Spotkania Turystycznego, które odbyło się pod hasłem: "Kórnickie osobliwości - 2023 Rokiem Jadwigi Zamoyskiej i Wisławy Szymborskiej". Prezes Jerzy Świgoń przedstawił aktualne informacje związane z działalnością Klubu oraz poinformował o kalendarium nadchodzących imprez turystycznych w Polsce.
Odbyła się też krótka dyskusja o dostrzeganym coraz częściej stanie niszczejących obiektów turystycznych w Polsce.
W drugiej części Mikołaj Majewski medialnie zrelacjonował lutowe wejście na Kilimandżaro (5895 m. n.p.m.). Ponadto mieliśmy możliwość bycia na wirtualnym safari w Parku Narodowym Serengeti, w którym fizycznie uczestniczył Mikołaj z grupą zdobywców Kilimandżaro. Prelekcja spotkała się to z dużym zainteresowaniem, zadawano wiele pytań interesujących dla słuchaczy.
W dniu 15 lutego 2023 roku odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie WKPTG. Podobnie, jak poprzednio spotkaliśmy się w Klubie Seniora "Złota Jesień" na os. Powstań Narodowych 31.
Zebranie tradycyjnie prowadził prezes Jerzy Świgoń. Przekazał najświeższe informacje o planowanych imprezach, głównie o XLVIII Zlocie WKPTG przygotowywanym we wschodniej części Sudetów Czeskich (szczegóły w ogłoszeniach). Natomiast Ola Jaskuła poinformowała o planowanym XV Spotkaniu Wiosennym, tym razem w Kórniku (szczegóły w ogłoszeniach).
Prezes Jerzy Świgoń pogratulował Mikołajowi Majewskiemu zdobycia Kilimandżaro (5895 m. n.p.m.). Mikołaj Majewski zobligował się do przygotowania stosownej prezentacji związanej ze zdobyciem najwyższego punktu Afryki.
W części edukacyjno-szkoleniowej Leszek Zagórski zaprezentował swoje działania górskie odbyte w latach 1976 do 2006.
Ciekawą prelekcję wysłuchano z dużym zainteresowaniem.
W środę, 08 lutego 2023 roku o godzinie 04:30 polskiego czasu, v-ce prezes naszego klubu Mikołaj Majewski odwiedził najwyższy punkt w Afryce: Kilimanjaro (Uhuru Peak) - 5895 m.n.p.m.
W dniu 14 grudnia 2022 odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe WKPTG.
Tym razem spotkaliśmy się w Klubie Seniora "Złota Jesień" na os.Powstań Narodowych 31.
W środę 19 października 2022 roku odbyło się walne zebranie sprawozdawczo - wyborcze WKPTG.
W zebraniu uczestniczyło 24 członków. W wyniku przeprowadzonych głosowań tajnych wybrany został nowy skład Zarządu Klubu oraz nowy skład Komisji Rewizyjnej.
Nowy Zarząd WKPTG PTTK w Poznaniu:
Zarząd Klubu ukonstytuował się w następujący sposób:
Jerzy Świgoń
prezes
Mikołaj Majewski
v-ce prezes
Czesława Witkowiak
sekretarz
Anna Graj-Matysek
skarbnik
Aleksandra Jaskuła
członek
Mirosław Wziątek
członek
Nowa Komisja Rewizyjna WKPTG PTTK w Poznaniu:
Komisja Rewizyjna ukonstytuowała się w następujący sposób:
Feliks Królikowski przewodniczący
Andrzej Surdyk
członek
Roman Domański
członek
W sobotę 16 lipca koniński Klub Turystyki Górskiej "Harnaś" obchodził jubileusz 40-lecia. Delegacja WKPTG (prezes Jerzy Świgoń i członek zarządu Aleksandra Jaskuła) uczestniczyła z życzeniami. Gratulacje składali także przedstawiciele innych klubów górskich i komisji. Członkowie "Harnasia",
a jednocześnie naszego klubu WKPTG: Zdzisław Sompoliński i Eugeniusz Figura zostali odznaczeni Medalami KTG ZG PTTK "Za zasługi dla turystyki górskiej", które w imieniu KTG wręczył v-ce przewodniczący Mikołaj Majewski.
Na zebraniu prezes Jerzy Świgoń przedstawił informacje na temat XLVII Zlotu oraz oraz inne komunikaty. Uczestnicy zlotu otrzymali informatory, które posłużą do planowania wycieczek.
W części edukacyjnej kol. Feliks Królikowski przedstawił 4 prezentacje: Kraków, perełki Beskidu Niskiego, wybrane cerkwie Pogórza Karpackiego i wybrane cerkwie słowackie.
Zobaczymy się na zlocie już za tydzień.
Kolejne zebranie klubowe, zaplanowane jest na 20 października, będzie zebraniem sprawozdawczo - wyborczym.
Na pierwszym zebraniu klubu w sezonie jesiennym 2017 pierwszym punktem było uroczyste wręczenie decyzji Walnego Zebrania o przyznaniu tytułu Honorowego Prezesa WKPTG wieloletniemu prezesowi naszego klubu Wojciechowi Stankiewiczowi.
W dalszej części wspomniano liczne imprezy organizowane w ostatnim czasie przez PTTK dla przodowników turystyki górskiej, w tym o ogólnopolskim zlocie przodowników sudeckich i ogólnopolskim zlocie przodowników TG. Przedstawiono również informacje i zaproszenia na najbliższe, w tym sympozjum KTG w Krakowie oraz zakończenie sezonu klubów górskich w Łęgowie. Poruszono problematykę zmian uprawnień przodownika TG.
W trzeciej części zebrania uczestnicy mogli udoskonalić swoją wiedzę na temat Przemyśla na podstawie filmu "Dokoła Wojtek".
Gościem spotkania był Marek Peta, honorowy przodownik TG, prowadzący aktualnie TRW na Starym Rynku w Poznaniu.
Podczas XXXIV Ogólnopolskiego Zlotu Klubów Górskich PTTK, który odbywał się 15-18 maja 2014 roku w Jakuszycach (organizatorem był KG Skorusza z Wrocławia), Honorowym Gościem Zlotu był nasz Prezes - Wojciech Stankiewicz, wcześniej wieloletni Przewodniczący Podkomisji Klubów Górskich KTG ZG PTTK.
W dniu 23 czerwca 2012 r. odbyła się wycieczka do Stobnicy w pow. obornickim, w Puszczy Noteckiej, do Stacji Doświadczalnej, która zajmuje się hodowlą, restytucją i reintrodukcją rzadkich i ginących gatunków zwierząt – głuszca, cietrzewia, konika polskiego, bobra, a przede wszystkim wilka. TU MOŻNA POZNAĆ PRAWDZIWĄ NATURĘ WILKA! Gospodarzem Stacji jest Katedra Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Impulsem do zorganizowania wycieczki była bardzo ciekawa prelekcja „Meandry i ewolucja ochrony”, wygłoszona przez profesora Andrzeja Bereszyńskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego, na spotkaniu Wielkopolskiego Klubu Przodowników Turystyki Górskiej PTTK w dniu 18.04.2012 r.
W czasie wycieczki, oprócz super Stobnicy – wilki i spacer w rezerwacie „Dolina Kończaka”, zwiedziliśmy interesujące miejscowości i zabytki Ziemi Szamotulskiej - drewniany kościółek z XVII w. w Słopanowie, ratusz i kościół barokowy w Obrzycku, rezerwat „Sosny nad Samą”, neorenesansowy pałac Twardowskich w Kobylnikach, punkt widokowy nad zalewem na Samie w Radzynach.
W wycieczce uczestniczyło 34 członków i sympatyków WKPTG.
Wyjazd został zorganizowany przez Czesławę Witkowiak i Jerzego Świgonia.
Tegoroczna wycieczka szkoleniowa (24.09 - 02.10.2011) zorganizowana przez Klub prowadziła przez szlaki Saskiej Szwajcarii. Uczestniczyło w niej 18 osób. Bazą noclegową był Hotel ”Hubert” w Meznej zlokalizowany na terenie Czeskiej. W czasie trwania imprezy panowała idealna, słoneczna pogoda. Umożliwiło to pokonanie wszystkich zaplanowanych tras wycieczkowych obejmujących najwyższe i najatrakcyjniejsze fragmenty Saskiej Szwajcarii.
Punkty widokowe i ruiny zamków znajdujące się na szczytowych partiach skał udostępnione są drabinami i wyciosanymi w skalnym podłożu schodami. Wiodą krętymi, tajemniczymi szczelinami. Cały wysiłek był jednakże rekompensowany wspaniałymi widokami. Zdobyte zostały najwyższe wzniesienia Saskiej Szwajcarii a mianowicie: Grosser Zschirnstein (562 m) i Grosser Winterberg (552 m). Jednym z najatrakcyjniejszych punktów wycieczki był skalny most Basteinbrűcke o długości 76 m wybudowany w 1851 roku. W pobliżu znajduje się punkt widokowy ze wspaniałą panoramą doliny Łaby.
Uczestnicy wycieczki zwiedzili również twierdzę Kőningstein znajdującą się na szczycie „stołowej góry”, na wysokości 361 m a powstałą w XVI wieku. Ciekawostka jest fakt, że pod koniec 1939 roku uruchomiono tu obóz jeniecki, w którym przetrzymywano polskich oficerów.
Dodatkowym, aczkolwiek planowanym, elementem wycieczki było zwiedzanie Drezna, do którego uczestnicy, po przeprawieniu się przez Łabę, dojechali szybkim pociągiem tzw. „S-Bahn”. W trakcie kilkugodzinnego pobytu w tym królewskim mieście zapoznano się z jego najważniejszymi zabytkami. Ważnym elementem wycieczki szkoleniowej było nawiązanie bliskich kontaktów pomiędzy jej uczestnikami czemu sprzyjały wieczorne śpiewania przy dźwiękach gitary znajdującej się w rękach Marka Królikowskiego. Swoimi wspomnieniami (ilustrowanymi przezroczami) z górskich wędrówek dzielił się Mieciu Rożek. Panie wiele czasu poświęcały grze w skrable i „kierki”. Wędrówki ułatwiały „Informatory”, które otrzymali wszyscy uczestnicy wycieczki szkoleniowej.
Walny Zjazd PTTK, który odbył się 4 września 2009 przyznał tytuły Honorowych Członków PTTK. Z Wielkopolan otrzymali je: z WKPTG PTTK Wojciech Stankiewicz i Stefan Wróblewski oraz z zaprzyjaźnionego klubu z Kalisza: Zdzisław Kobyłka.
Gratulacje wraz z kwiatami, za otrzymanie tych zaszczytnych tytułów, laureaci odebrali od członków klubu na zebraniu w dniu 21 października br.
W dniach 24-27 września 2009 w Bielicach – Dolina Biała Lądecka w Kotlinie Kłodzkiej została zorganizowana wycieczka szkoleniowa dla kandydatów na Przodownika TG PTTK. W wycieczce szkoleniowej wzięli udział: Mikołaj Majewski i Radosław Matysek z Klubu Górskiego „Ornak” z Gniezna oraz Tomasz Biegun z O/PTTK w Wągrowcu pod opieką Przodowników TG Feliksa Królikowskiego i Romana Styczyńskiego.
Kandydaci odbyli dwie wycieczki: jedną po Górach Złotych (Bielice - Kowadło - Przełęcz Trzech Granic - Smrek /1125 m n.p.m./ i Doliną Białej Lądeckiej do Bielic) oraz drugą po Górach Bialskich (Bielice -Rudawiec - Przełęcz Sucha - Czernica - Bielice) w czasie których wykazywali się znajomością czytania mapy w terenie, posługiwanie kompasem, historią terenu oraz prowadzeniem wycieczki. Wieczorami omawiano: „Vademecum przodownika turystyki górskiej”, „Regulamin Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK” oraz zasady wypełniania i weryfikacji książeczek GOT PTTK. Uczestnicy zwiedzili także Stronie Śląskie, Lądek Zdrój i Kłodzko.
W sierpniu od 15. do 23. członkowie i sympatycy Wielkopolskiego Klubu Przodowników Turystyki Górskiej (8 osób – Czesława Witkowiak – inicjatorka wyjazdu, Róża i Irek Strążyńscy, Stenia Olejnik, Lonia Piosik-Gołębiewska, Ela i Józek Karczowie, Hanka Perkowska) wybrali się w Bieszczady. Bazą wypadową były Ustrzyki Górne - domek, przy hotelu górskim PTTK, w pobliżu Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej PTTK (czyli ZIELONEGO DOMKU).
Przy pięknej, słonecznej pogodzie poznawaliśmy bieszczadzkie zakątki. W czasie wędrówek zdobyliśmy Tarnicę, Połoninę Caryńską i Wetlińską, Małą i Wielką Rawkę, Kremenaros i Halicz. Dotarliśmy nad Solinę, do Mucznego, Nasicznego i Komańczy. Podziwialiśmy wspaniałą architekturę cerkiewek w Równi, Michniowcu, Bystrem, Hoszowczyku, Żołobku, Rabem i Czarnej (ten szlak zwiedzaliśmy pod przewodnictwem prezesa klubu Wojtka Stankiewicza).
Niezapomniane chwile to też msza św. w Łopience, a także koncert Basi Stępniak-Wilk w Cisnej, w ramach imprezy "Bieszczadzkie Anioły".
W Zielonym Domku spędziliśmy miłe (i edukacyjne) wieczory w towarzystwie kustosza Ośrodka - Wojtka Stankiewicza, Marysi Stankiewicz, Marka i Grażyny Królikowskich, którzy w skuteczny sposób zachęcali turystów do poznawania Bieszczadów i zdobywania GOT. Zauroczeni urodą bieszczadzkich szlaków planujemy kolejny pobyt w Bieszczadach w roku 2009, cóż – pomarzyć można już teraz.
W dniach 17-24 września 2006 roku grupa członków klubu wraz z kandydatami na przodowników uczestniczyła w wycieczce szkoleniowej w rejon Morawskiego Krasu i Parku Narodowego rzeki Dyji. W programie wycieczki znalazły się:
zwiedzania bazyliki NMP w Kralikach,
zwiedzanie najciekawszych jaskiń Morawskiego Krasu, w tym Jaskini rzeki Punkwy zwanej Macochą,
wędrówki szlakami Parku Narodowego Podyji na pograniczu Czech i Austrii (obszaru dotychczas niedostępnego z uwagi na położenie w strefie nadgranicznej),
zwiedzanie zamku Vranov nad Dyją.
Prezes klubu -Wojciech Stankiewicz na spotkaniu w dniu 21 czerwca 2006 roku świętował swoje 70 urodziny. Z tej okazji od prezesa Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK Pana Mariana Chudego otrzymał pamiątkowy medal.
Klub wraz z Oddziałem PTTK w Wągrowcu opiekuje się Ośrodkiem Muzealnym „Zielony Domek” w Ustrzykach Górnych. Członkowie przeprowadzają tam prace konserwatorskie i renowacyjne. W okresie lata otwarta jest tam „wyjazdowa” filia TRW GOT.